Konveksiyonel Otobüs Yağmurları

konvekÖnce, ‘konveksiyonel‘ yağışı az biraz açıklamaya çalışayım; sonra, böyle bir doğa olayının güzide belediye otobüslerimizde nasıl meydana geldiğini görelim.

Ortaokul coğrafya derslerinden aklımda kaldığı kadarıyla konveksiyonel yağış, etrafında ufak su birikintileri bulunduran yerlerde gün boyunca yüksek sıcaklık nedeniyle buharlaşan suyun hava sıcaklığının düşmesiyle beraber yağış olarak yeryüzüne geri dönmesidir. Bir nevi, al gülüm-ver gülüm yağmurlarıdır.

Peki, bu doğa olayı, doğa ile hiç alakası olmayan bir belediye otobüsünde nasıl meydana gelir? Bu sabah, 2 buçuk saatlik bir yolculuğun sonunda otobüsün tavanından kafamın saçsız bölgesine acımasızca damlayan bir su damlası sayesinde çözdüm bu olayı. (Newton‘ım mübarek) Şimdi, otobüsteki yükselen yolcu sayısına paralel olarak ağızdan-burundan dışarı verilen sıcak hava miktarı da artar. Ee, bildiğimiz gibi ısınan hava yükselir. (Osuruk teorisinde olduğu gibi) Ve yükselen hava otobüsün tavanında sinsice asılı kalır, kendisini bırakmak için ortamın soğumasını bekler. Kapılar açıldığı anda içeri sızan soğuk hava sayesinde de beklediği ortama kavuşur ve şoferin ani bir kalkış hareketiyle damlalar patır patır düşmeye başlar. 

sipsip

Budur ‘Konveksiyonel Otobüs Yağmurları’ sevgili İ.E.T.T aşıkları.

Reklamlar

2 Yorum

Filed under İ.E.T.T

2 responses to “Konveksiyonel Otobüs Yağmurları

  1. berkay

    evet aynı olayı ben de bu dönem boyunca okula giderken bindiğim ego (hell yeah ankara!) otobüsünde gözümlemiştim. soğuk havalarda özellikle otobüs içi sıcak olduğu zamanlar camlara zerre zerre su buharcıkları doluşur, daha sonra bunlar okula varmaya yakın, camın girdiği siyah ince uzun silikon parçasına birikirdi. hatta frenlerde bu birikmiş su kütlesi öne gelir, ani hızlanmalarda arkaya yol alırdı.

    blog güzel, otobüse devam.

  2. hiperaktifkene

    çok ani bir soğumayla otobüste kar yağdırabilir miyiz diye tasarılarım var:))

    teşekkür.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s